Toplam Ziyaretci
00037354

Belçika Vizesi

Belçika Schengen Vizesi İşlemlerine İlişkin, Belçika Schengen Bölge üyesi bir ülke olması koşuluyla, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşların, Belçika’ya gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Belçika vize uygulamasına tabi olduklarını bilmeleri gerekmektedir.

T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) hamili kişiler ise, Belçika’ya seyahat sebebi turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde Belçika vizesinden muaftırlar.

Belçika Vize Başvuru Sahiplerinin Dikkatine! T.C. resmi pasaport hamilleri, Belçika’ya 180 gün içerisinde 90 gün ikameli seyahatlerinde Belçika vize işlemlerinde bulunmadan ve seyahat belgelerinin geçerlilik süresini kontrol ederek Belçika vizesi almadan giriş yapabilirler. Pasaport türü fark etmeksizin, Belçika seyahatini vize alarak veya vize muafiyeti anlaşmalarından yararlanarak gerçekleştirecek kişilerin pasaport geçerlilik sürelerini kontrol ederek ülkeye giriş yapmaları ve ilgili pasaportların Belçika sınırlarının terk edilmesinin ardından en az 6 ay geçerlilik süresinin olması önemle tavsiye edilir. Son 10 yıl içerisinde alınmış, karşılıklı en az 2 boş sayfası bulunan ve Belçika seyahati sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar vize başvuru işlemleri için başvuru sahibinin pasaportunun  sahip olması gereken şartlardır. Belçika vizesi işlem başvurularını incelemek ve değerlendirmekle yetkili olanBelçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan kabul etmemektedir.

Antwerpen15Kısa süreli Belçika schengen vizebaşvurularının koordineli olarak çalışmakta olduğu ve yetkilendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ya da akredite edilmiş seyahat turizm acentaları aracılığıyla iletilmesini zorunlu tutmaktadır. Belçika vize başvuru merkezleri, Türk vatandaşlarının yanısıra Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların Belçika vize işlem başvurularını teslim almaya yetkilidir. Ancak kısa süreli Belçika vize başvurularının değerlendirilmesi ve karar aşaması Belçika Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.

Belçika vize başvuru merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentalarının Belçika vize başvuruları hakkında karar verme, vize sürecine ve vize sonucuna müdahale etme hakkı bulunmaz.

Belçika Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilme sürecinde, Belçika seyahat amacının net şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk yetkilileri tarafından ek evrak ya da görüşme talebi yapılabilir.

Belçika Vize Başvurusu için Randevu Alımı Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine, Belçika Schengen Vize işlem başvuruları  randevu alarak yapılmaktadır. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınacak  randevuların online randevu sistemi  veya çağrı merkezi aracılığıyla vize müracaatı öncesi alınması zorunludur.

Belçika vize başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir.

Belçika Schengen Vize Başvurusu için Biometrik Veri Beyanı Belçika Schengen vize müracaatında bulunan kişilerin Biyometrik bilgilerini ibraz etmeleri zorunludur. Biyometrik bilgilerini ibraz etmemiş kişilerinBelçika vize başvuru işlemlerisonuçlanmayacaktır. 12 yaş altı Belçika vize başvuru sahiplerini Biyometrik bilgilerini ibraz etmekten muaftır. Ancak bu kişiler Belçika vize başvuruları sırasında şahsen gelmek durumundadır. 12 – 18 yaş aralığında bulunan vize başvuru sahipleri ise, Belçika vize başvuruları sırasında ebeveyn veya bir vasi’ leri ile birlikte başvuru merkezinde hazır bulunmalıdırlar. 12 ile 18 yaş arası vize başvuru sahipleri Belçika vize başvuruları için Biyometrik bilgilerini ebeveynleri ile birlikte beyan edebileceklerdir.

Belçika Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri
09:00 / 12:30 –  13:15 / 16:30
Belçika Büyükelçiliği Ankara Vize Bölümü
09:00 / 11:30 – 13:30 / 15:00

Belçika Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

06.04.2015          PASKALYA TATİLİ
01.05.2015          EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
14.05.2015          BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
26.05.2015          BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
17.07.2015          RAMAZAN BAYRAMI
21.07.2015          BELÇİKA MİLLİ GÜNÜ
24.09.2015          KURBAN BAYRAMI
29.10.2015          CUMHURİYET BAYRAMI
11.11.2015          ATEŞKES GÜNÜ
25.12.2015          BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
01.01.2016          YENI YIL

 

Herkese Vize © 2020
Altyapı: Yasarlar Bilisim