Toplam Ziyaretci
00037358

Polonya Vizesi

Avrupa Birliği’nin yürürlüğe koyduğu Schengen Sözleşmesine taraf ülke olan Polonya Devleti, ülkesine seyahat etmek isteyen kişilere schengen vize prosedürünü uygulamaktadır.

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar, Polonya’ya seyahatleri öncesinde Polonya Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Polonya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Yurt dışı vize başvurularında işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek eksiksiz bir şekilde VFS Global’e teslimin sağlanmasında hizmet vermekte olan vize danışmanlığı aracılığı ile gerekli işlemlerin hazırlık sürecinde belgelerin ve pasaport işlemlerinin hazırlanarak eksiksiz bir şekilde resmi işlem sürecine tesiminin sağlanılması ile birlikte VFS Global tarafından alınan evrakların ve pasaport işlemlerinin incelenmeye tabii olduğu sırada işlemlerin gerçekleştirilmesinde alınması gerekli olan bir uygulama olan parmak izi uygulama tabii olunulması ile birlikte vize başvuru süreci içerisinde VFS Global’in alması gereken bütün işlemler tamamlanmaktadır. Yurt dışı vize başvurularında VFS Global tarafından alınan parmak izi ile birlikte 5 yıl süre ile bütün Schengen ülkelerine herhangi bir vize başvurusürecine tabii olunulmadan seyahat gerçekleştirilmektedir. Vize başvuru sürecinde Schengen ülke kurallarıdahilinde yabancı vatandaşlar tarafından istenilmekte olan seyahat sağlık sigortasının yaptırılması işlemler açısından vize başvurusunda bulunan kişi tarafından yapılması gerekli olan bir işlem olarak bilinilmelidir.

Polonya 2Polonya’ya gitmek için vize başvuru süreci dahilinde gerekli incelenmenin VFS Global tarafından sağlanımının ardından işlem süreci içerisinde hizmet sağlanılması adına işlemler Polonya Konsolosluğuna VFS Global tarafından aktarım ve vize başvuru onay sürecine girmektedir. Bu sürecin işlemler dahilinde tamamlanması ve vize alımının sağlanacağı süreç bir iş haftası ile üç iş haftası arasında değişkenlik göstererek tamamlanmaktadır. İşlemlerin tamamlandığı ve vize alımının gerçekleştirildiğine dair gerekli bilgi süreç içerisinde hazırlık kısmında hizmet veren vize danışmanlığı aracılığı ile iletişimkurularak sağlanmaktadır. Yurt dışı vize başvurularında 90 günü geçen vize başvuruları için işlemler direkt olarak Polonya Konsolosluğu tarafından resmi başvuru talebi ile gerçekleştirilmektedir.

90 Günü Geçen Vize Başvuruları için Gerekli İşlem Nedir?

Polonya’ya gidecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken bilgilerden bir diğeri pasaport üzerindeki verilerin geçerliliğinin bulunması ve pasaportun yurt dışından dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olması süreç açısından gerekli bir bilgi olarak bilinilmelidir. Yurt dışı vize başvurularında gerekli belgelerin ve işlemlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasında işlem sürecinde herhangi bir aksama veya gecikme olmaması adına alınan randevunun VFS Global ve Polonya Konsolosluğu’nun çalışma saatleri ve iş günleri dahilinde hizmet verdiği günlerde gerçekleştirilmesi süreç içerisinde yaşanabilecek olan sorunlar ve aksamaların önüne geçmekte olan bir etki yaratmaktadır.

Polonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunacak kişilerin dikkatine!

Polonya vizesi için işlem yaptırmak isteyen kişilerin, Türkiye dış temsilcilikler olan Ankara Polonya Büyükelçiliği ve İstanbul Polonya Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunmaları gereklidir. Polonya vizesi işlemleri için müracaatlar, Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezi ve vize başvuru merkezi tarafından akredite edilmiş seyahat acentaları kanalıyla değerlendirmeye alınmaktadır.Polonya Konsolosluğu vize başvuru merkezleri, Polonya vize işlemlerinin idari  sorumluluğunu üstlenme görevini yerine getirmektedir Polonya vize başvurularının incelenmesi, değerlendirmesi ve onaylanmasıPolonya Konsolosluk makamlarının yetkisi altındadır.

Herkese Vize © 2020
Altyapı: Yasarlar Bilisim